“SMIJEM LI JESTI NEŠTO NA ŽLICU? JUHA? VARIVA? DO KADA MORAM OVAKO JESTI?”
Naš početni jelovnik služi kao referenca – jednostavan je za pratiti, a uloga mu je procjena metaboličkih kapaciteta. Neki ljudi već nakon tjedan dana zahtijevaju adaptaciju jelovnika, drugi ostaju u zoni početnog jelovnika i do mjesec dana.
Da bi mogli pratiti napredak i pravovremeno reagirati promjenama u jelovniku, moramo imati jasno mjerljive parametre.
Jelovnik je jednostavan. Jelovnik NE sadrži receptiće i nije zamišljen da bude zanimljiv već efikasan (iako to ne znači da nema opcija, tome bolje da posvjedoče klijenti nego da ja pišem).
Svaki obrok se sastoji od 2 do 4 namirnice s propisanim gramažama kako bi:
1) vama bilo jednostavnije pripremiti obroke i biti što precizniji
2) nama bilo jednostavnije pratiti napredak i utvrditi zašto imamo ili nemamo željeni rezultat.
Razmislite o sljedećem: Ako imate matematički zadatak u kojem nikako ne možete dobiti da je A + B + C = Ž (gdje je Ž recimo gubitak masnog tkiva kao željeni rezultat, a A, B i C su sadržaj vaše prehrane). Očito je da je neki od ta tri čimbenika u vašoj prehrani krivi za manjak rezultata. Onda je jednostavno utvrditi koji od njih treba mijenjati!
Ako se pak vaša “dijeta” sastoji od A + B + C + D + E + F = Ž , mislim da ćete se složiti da će biti znatno teže utvrditi što je zaslužno za manjak rezultata.
“KAKVE TO IMA VEZE S VARIVOM I JUHOM?
TO JE ZDRAVO!
“Uostalom, zašto ne bi mogao napraviti juhu s istim namirnicama koje su napisane u planu prehrane?”
Juhe i variva su upravo onaj gore spomenuti “matematički problem”. Variva se sastoje od više namirnica i teško je kvantificirati koliko točno makronutrijenata (bjelančevina, masti, ugljikohidrata) i kalorija sadrži npr. jedna porcija.
Jedna porcija je možda 1 šeflja, ali ne možete znati koliko ste u toj šeflji zagrabili mesa, a koliko povrća/knedli/… Za razliku od toga, svaki obrok koji vam je propisan u jelovniku je jasno kvantificiran.
Naravno da se nećete do kraja života hraniti TOČNO po jelovniku i vagati hranu, ali početni period u kojem tek gradite snagu i metabolički potencijal je ključan za rezultat (po koji ste između ostalog došli kod nas, zar ne?).
Kako gradimo snagu i radni kapacitet, tako razvijamo i metabolizam pa preciznost mjerenja svakog obroka više nije krucijalna. Prehrane je sve manje rigorozna, ali uvijek ostaje svrsishodna.
S iskustvom znamo prepoznati od čega se sastoje i improvizirani obroci i kako ih odokativno kvantificirati, kao npr. umake, variva i juhe.Bacite oko na neke od priloga na našoj stranici i proučite kako sam napisala od čega se sastoje i koji im je nutritivni sastav.
Nika