SNAŽNIJI POSTAJEMO ADAPTACIJOM, NE ULOŽENIM RADOM
“Zašto nemam upale, da li možemo pojačati trening, ja se volim osjećali malo zgaženo?”
Nije bitno koliko možete odraditi u jednom treningu, već od čega se možete oporaviti.
Ne napredujemo radom na treningu, već u periodu opravka između treninga. Tijelu trebamo dati taman dovoljno da osjeti stvarnu potrebu za adaptacijom, a opet ne preopteretiti živčani sustav da se ne stigne/ nema resurse oporaviti se do idućeg stresa (treninga).
Dakle u napretku ne igra ulogu samo trening, već u prehrana (da li smo u deficitu, kvaliteta i optimalnost prehrane), razine stresa u danu/tjednu i kvaliteta sna.
Ovoj zakon adaptacije vrijedi za SVAKI vid i pristup treninga, bilo to težinski trening (bodybuilding pristup s visokim brojem ponavljanja i izolacijskim vježbama u zoni blizu otkaza ili trening snage s nižim brojem ponavljanja strogo kontrolirane forme višezglobnih vježbi) ili aerobni trening i (pogotovo) kombinacije.
Iskrivljenu sliku FITNESSA KAO MAZOHISTIČNE AKTIVNOSTI i TRENINGA kao SREDSTVA SAMOKAŽNJAVANJA i DOKAZIVANJA možemo zahvaliti medijima.Toliko su nam isprali mozak tom idejom da je mjerilo kvalitete treninga razina upale i nemoći koju kasnije osjećamo da je ljudima jako teško shvatiti princip treninga s “najmanjom mogućnom dozom produktivnog stresa”.
U društvu u kojem smo konstantno izloženi psihološkim stressorima (posao, promet, obaveze, …) koji utječu na sveukupnu razinu stresa u danu koju možemo podnijeti, ne treba nam cijela čaša fizičkog stresa, ako je kapljica dovoljna za napredak. Punite polako svoju čašu i birajte “tekućinu”. Svaki napredak koji je održiv je kumulativan.
Zaključak:
Neka vam trening bude naporan, izazovan ali konstruktivan! Na šipci mora biti dovoljno kila da se u barem jednom seriji bojite hoćete li imati snage izvesti tehnički korektno čitavu seriju.
Početnici će morati napraviti više serija u zoni blizu otkaza, dok će napredniji morati smanjiti intenzitet određenog broja radnih serija. Drugim riječima, početnici će morati odraditi nekoliko teških serija u kojima će pred kraj imati osjećaj da mogu izvesti još (jedva) jedno ponavljanje. Napredniji će na nekim serijama ostati u zoni gdje im je intenzitet niži i imaju osjećaj da će moći izvući još 2 ili 3 ponavljanja, pa sve do vrlo intenzivnih radnih serija na kojima bi jedva izveli još jedno ponavljanje.
Pobrinite se da jedete u skladu sa svojim planom, boravite na suncu, odspavajte kvalitetno!
Ako vas zanimaju detalji o programiranju, bacite oko na Matejeve članke na sajtu.
Hvala na čitanju!
Nika